Po długim czasie braku odpowiedzi postaram się conieco przybliżyć na temat japońskich kamieni naturalnych

Japońskie kamienie naturalne są powszechnie uważane na świecie za najlepsze kamienie wykańczające-polerujące do różnego rodzaju ostrzy w tym ostrzy brzytew. Właściwości ostrzące tych kamieni są znane i wykorzystywane od setek lat.
W Japonii istniało bardzo wiele kopalni w których wydobywano kamienie o różnej jakości i właściwościach w dzisiejszych czasach wiele z tych kopalni zostało zamkniętych z powodu wyczerpania się złóż kamieni. Istniejące dzisiaj kopalnie czy wytwórnie kamieni wykorzystują bloki i skały wydobyte przed wieloma laty. Japońskie kamienie naturalne to skały osadowe powstałe jak się szacuje ok 500 milionów lat temu.
Generalnie japońskie kamienie naturalne można podzielić na dwie główne grupy: kamienie wydobywane we wschodnich górach (??- Nishi Mono) zaliczamy do nich m.in.kamienie Nakayama, Oozuku, Schoubudani, Okudo, Narutaki i kamienie wydobywane w zachodnich górach (??- Higashi Mono) m.in. Ohira, Shinden, Mizukihara, Wakasa. Kamienie pochodzące ze wschodnich gór są znacznie droższe i bardziej cenione niż kamienie pochodzące z gór zachodnich. Jednak wiele zachodnich kamieni w mojej i nie tylko mojej opinii niczym nie ustępuje bardziej popularnym i zarazem droższym kamieniom ze wschodu.
Swe nazwy kamienie biorą od nazw kopalń w których były wydobyte, kamienie z różnych kopalń maja odmienne właściwości ostrzące jak również inny wygląd. Poza tym w każdej kopalni wyróżniano odpowiednie warstwy z których pozyskiwano kamienie np. (Tenjyou, Namito, Tomae ect.) Warstwy różnią się głównie wyglądem i twardością kamienia oraz szybkością ścierania stali. Wygląd z najbardziej popularnych to Asagi (kolor od ciemno do jasno szarego i szaroniebieskiego lub szarozielonego), Kiita (kolor od jasnożółtego do pomarańczowego), Karasu (kolor jak Asagi ze specyficznymi plamkami ciemnymi lub białymi). Kamienie Kiita sa zazwyczaj bardziej miękkie niż kamienie Asagi ale nie jest to regułą są też zazwyczaj szybsze od kamieni szarych a co za tym idzie bardziej pożądane i znacznie droższe. Twardość kamieni japońskich klasyfikuje się w skali od Lv1 do Lv5+ z tym że podaje się także wartości co 0,5. Np. LV2,5; LV4,5.gdzie Lv1 to kamienie najbardziej miękkie a Lv5+ to bardzo twarde kamienie pochodzące z najgłębszych warstw.
Przykład oznaczenia kamieni: Nakayama Kiita Lv 4, Oozuku Asagi Lv5+, Ohira Tomae Lv2.
Jeśli chodzi o japońskie kamienie wykańczające (Tennen Toishi) to nie podaje się ich gradacji ani odpowiedników gradacji gdyż kamienie te mają unikalne właściwości i nie zawierają ziaren jak inne kamienie tylko materiał ścierny występuje w nich w postaci płatków, które maja specyficzne właściwości ścierania stali. Płatki są uwalniane podczas wytwarzania zawiesiny na kamieniu a w czasie ostrzenia ulegają rozdrabnianiu (?zwiększania gradacji?) i powodują efekt polerowania. Różne kamienie mają różną grubość płatków co jest wyznacznikiem jakości ostrza im płatki cieńsze tym dany kamień wyżej wykańcza ostrze, wielkość płatków nie ma tutaj znaczenia. Porównanie kamienia syntetycznego i japońskiego naturalnego można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Ostrze wykończone na kamieniu japońskim nie ma charakterystycznych rys jakie powstają po kamieniach syntetycznych czy innych naturalnych zawierających w swej strukturze ziarna materiału ściernego. Na ostrzu można zauważyć specyficzną falę. Ostrze brzytwy wykończone na kamieniach japońskich jest równie delikatne jak np. po kamieniu coticule jednak poziom ostrości jest wyższy co można zauważyć podczas golenia. Ostrząc na kamieniach japońskich głównie stosuje się kilka rodzajów zawiesin, które uzyskuje się ze specjalnych kamieni.
Do wytwarzania zawiesiny używa się kamieni nagura. Kamienie nagura sa to miękkie kamienie o teksturze kredowo gipsowej.
Kamienie te pochodzą z gór Mikawa prefektura Aichi, rozróżnia się tam cztery warstwy z których pochodzą te kamienie Botan, Tenjyu, Mejiro i Koma. Botan tworzy najbardziej szorstką i najszybciej tnącą zawiesinę, następnie jest Tenjyu, później Mejiro a najbardziej drobną Koma. Jednak złoża Koma są już wyczerpane i bardzo trudno znaleźć te kamienie a jeśli już nam się uda to cena jest bardzo wysoka. Jednak w przypadku ostrzenia nie są niezbędne wszystkie z wyżej wymienionych kamieni.
Kamienie Nagura.

Do ostatecznego wykańczania ostrza stosuje się zawiesinę Honzan. Jest to zawiesina wytworzona mniejszym kawałkiem tego samego kamienia na którym ostrzymy np. Oozuku, Schoubudani.
Przykładowe zdjęcie zawiesiny Honzan w powiększeniu.

Zawiesina w trakcie ostrzenia.

Dobierając kamień do ostrzenia brzytwy należy wziąć pod uwagę dwie najważniejsze cechy to aby kamień był twardy LV3,5 - LV5+ oraz aby był możliwie o jak największej gładkości np. jeden z kamieni Oozuku, Shoubudani, Nakayama, Ohira Tomae Lv4, Narutaki. Kamienie o twardości poniżej LV3,5 będą samoistnie wytwarzać zawiesinę i będą to kamienie szybkie, nadają się one do wstępnego polerowania,ostrzenia brzytwy ale ostateczne wykończenie należy wykonać na kamieniu o wyższej twardości.
O metodach ostrzenia i właściwościach niektórych japońskich kamieni naturalnych postaram się napisać w odrębnych postach.