Forumowe gadgety

Aktualności

Autor Wątek: Kącik zbieracza czyli zakupy do kolekcji Tradycyjnego Golenia.  (Przeczytany 216366 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wacek_1984

• Stały bywalec.
  • Podziękowań: 1
  • Jestem tylko w połowie zły.
  • Miejsce pobytu: Piastów
Odp: Kącik zbieracza czyli zakupy do kolekcji Tradycyjnego Golenia.
« Odpowiedź #1455 dnia: Stycznia 14, 2023, 19:08:19 »
Trochę maszynek dziś wpadło.
Nie wiem tylko, co to za model Gillette czy to Rocket v2 czy Milord a może coś innego, może ktoś wie?

Aristocrat Junior wg mnie.
Chodzi o to czy jest kraniec wszechświata i czy jest on otoczony drutem kolczastym.

Póki możesz leżeć na podłodze niczego się nie trzymając, wcale nie jestes taki pijany.

Offline tom106

• Stały bywalec.
  • Podziękowań: 5
  • Miejsce pobytu: Polska
« Odpowiedź #1456 dnia: Stycznia 14, 2023, 19:19:40 »
@wacek_1984 to może być to  ook
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2023, 19:21:58 wysłana przez tom106 »
"Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł". - Albert Einstein

Offline SP3CtRUM

• *
  • Podziękowań: 14
  • \o/ Spec \o/
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #1457 dnia: Stycznia 14, 2023, 21:53:13 »
@tom106 - pokaż proszę spód płytki. I jeszcze fajnie jakbyś ją zważył. Aaa i jeszcze sam spód rączki - czy jest zamknięty czy z "dziurą". Wtedy wszystko będzie wiadomo.
Bo tak ze zdjęcia to może być jakieś kilkanaście różnych modeli :)

Edit:
chociaż Aristocrat Junior odpada. Model z USA miał dodatkowe żłobienie na rączce nad pokrętłem. Z kolei wersje angielskie miały zupełnie inną płytkę dolną.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2023, 21:55:37 wysłana przez SP3CtRUM »
"...You can call me SP3CtRUM, you can call me Spectrum, you can call me Spec. You can call me a dirty spec-of-a-bitch, but if you EVER call me Speick again, I'll finish this fight..."

Offline japurek

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #1458 dnia: Stycznia 14, 2023, 21:54:57 »

Pytanie następujące.
Uzupełnić o brakujący AS czy zużyć i zapomnieć???

Offline tom106

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #1459 dnia: Stycznia 14, 2023, 22:08:05 »
@SP3CtRUM maszynka waży 63 g. W spodzie rączki dziurki nie ma.

"Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł". - Albert Einstein

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
« Odpowiedź #1460 dnia: Stycznia 14, 2023, 22:44:09 »
Czyli Gillette Rocket. Jaki dokładnie set to trudno powiedzieć - one miały swoje nazwy potoczne w zależności od pudełka, zawartości i kraju docelowej sprzedaży.
Obstawiam lata 1955-1958.
Do 1955 miały napis "Patent Pending" lub "PAT. NOS. ON PACKAGE"
W 1958 i później przy patencie 694093 w wersjach brytyjskich / niemieckich (z Made in England) pojawiała się już wybita II - czyli tzw. Patent 694093 II.

Nie jest to:
Gillette Rocket HD 500 - ten miał grubszą rączkę
Gillette Rocket LD, zwany czasem Paperclip - ten był z aluminium i ważył ok. 30-35 gram i produkowany w USA
Gillette Aristocrat Junior - te miały albo dziurę w rączce, albo inny spód, albo inną wagę (aluminiowe), albo inny nr patentu, albo Patent pending, albo złoty kolor - a zazwyczaj ich kombinację
Gillette Milord - te były złote, lżejsze, z dziurą w rączce i Made in USA i z napisami odnośnie patentu - "Patent Pending" lub "PAT. NOS. ON PACKAGE" lub "PAT. NOS. ON PKG." lub bez
"...You can call me SP3CtRUM, you can call me Spectrum, you can call me Spec. You can call me a dirty spec-of-a-bitch, but if you EVER call me Speick again, I'll finish this fight..."

Offline tom106

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #1461 dnia: Stycznia 14, 2023, 22:57:13 »
Bardzo dziękuję za pomoc. Tak wstępnie obstawiałem Rocketa, ale tych modeli jest tyle, że trudno się połapać.
Przydałby się katalog produktów Gillette z tamtych lat.

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
« Odpowiedź #1462 dnia: Stycznia 14, 2023, 23:22:20 »
@tom106 - katalogi są - a dokładniej - ulotki reklamowe. Ale nigdzie nie zebrane.
Są książki - 2 biblie kolekcjonerów Gillete:
- Robert K. Waits - A Safety Razor Compendium
- Phillip L. Krumholz - The Complete Gillette Collector's Handbook
Co prawda w papierowej wersji to białe kruki mocno poszukiwane i dość drogie jak już pojawią się na ebay (aktualnie są 2 Krumholze - po 90+ i 190+ USD plus wysyłka po 20-50 USD)
Ale dostępne są w pdf :)

Są też oczywiście fora internetowe.
No i strona, z której czasem korzystam jak muszę sobie coś przypomnieć.
http://www.mr-razor.com/
Jest tam naprawdę DUUUŻO informacji (i zdjęć, i opisów) w sekcji Razors (poświęcona całkowicie Gillette).
Wiadomo - strona tworzona przez pasjonata więc z jednej strony mogą pojawiać się błędy, nie są to oficjalne informacje no i nie jest to baza kompletna (choć myślę, że pokrywa większość produkcji Gillette). Ale z drugiej strony mocno weryfikowana przez innych pasjonatów więc błędy są najczęściej szybko wyłapywane. No i baza rozszerzana - bo spora część to input właśnie od innych osób.

A w samym temacie wątku:

Lightowy mail call - później wrzucę coś dużo "grubszego" :)

2 maszynki:
- Golf - mam ten model od dawna, ale standardowo z białą rączką. Ale z czerwoną to widzę pierwszy raz.
- Shavent na połówki żyletek - tak fantastycznie mnie ona goli, że postanowiłem mieć 2 sztuki. Jeszcze kiedyś opiszę bo dla mnie dość kontrowersyjna 🙂

Offline Turtle

• Stały bywalec.
  • Podziękowań: 2
  • Miejsce pobytu: Puck
« Odpowiedź #1463 dnia: Stycznia 15, 2023, 00:50:50 »
Powiem tyle, że po Was obu mało co zostanie :)

@Turtle: Mógłbyś chyba część z tego co masz wystawić na sprzedaż. Do większości kamieni już zapewne nie wracasz?

Ja mało czego używam :))
ale w planach już nowa szafka specjalnie pod cały sprzęt.

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
« Odpowiedź #1464 dnia: Stycznia 15, 2023, 01:17:09 »
Dobra, to teraz lecimy na grubo. Mail call.

Artefakt znaleziony przez Przema (przemo1978), który to podzielił się linkiem ze mną. Artefakt swoje na zakup odczekał, bo cena była jednak do pewnego czasu show-stopperem. Ale się udało.

W ramce 3D z lat 60-tych ubiegłego wieku pokazany jest proces tworzenia brzytwy Dorko:

1. Pręt stalowy, gotowy do kucia
2. Ostrze wykute, ogon jeszcze nie
3. Ostrze wraz z ogonem odpowiednio wykute, wybity otwór pod nit do umocowania ostrza i okładzin
4. Ostrze ręcznie wykute, "płetwy" usunięte, powierzchnia ogona / szyjki wyszlifowana pod puncę ze znakiem towarowym
5. Ostrze zahartowane, widoczne ślady kolejnych etapów ręcznego szlifowania
6. Gotowy produkt finalny, na który fabryka Dorko, w Solingen, z Niemiec, oferuje pełną gwarancję

Artefakt w super stanie i chyba jeden z moich najcenniejszych.

Niestety negocjacje ceny jej nie zmieniły ale za to, jak opowiedziałem o mojej pasji i kolekcji to sprzedawca dorzucił kilka drobnych gadżetów do jej uzupełnienia - w tym 2 maszynki (jedna Dorko), żyletki, fajny stary pędzelek, pęsetę i NOS nożyczki do paznokci Dorko 🙂

Offline tom106

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #1465 dnia: Stycznia 15, 2023, 07:48:10 »
 @SP3CtRUM Piękny zestaw   ook
Wracając do tego Gilletta zastanawia mnie, czy te różnice między poszczególnymi modelami są jedynie symboliczne czy jednak jakieś są np. w ekspozycji ostrza itd.

Vesper

« Odpowiedź #1466 dnia: Stycznia 23, 2023, 17:15:26 »

Offline tom106

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #1467 dnia: Stycznia 23, 2023, 17:52:43 »
Świetne zakupy  rock w PL czy za granicą?

Vesper

« Odpowiedź #1468 dnia: Stycznia 23, 2023, 17:58:24 »
@tom106 dzięki  beer
BB w Polsce. Aristocrat ze Stanów.

Offline Turtle

• Stały bywalec.
  • Podziękowań: 2
  • Miejsce pobytu: Puck
« Odpowiedź #1469 dnia: Stycznia 26, 2023, 00:30:15 »

Takie maleństwo.
20.6 x 5 x 2.7cm
« Ostatnia zmiana: Stycznia 26, 2023, 11:36:45 wysłana przez Turtle »