Forumowe gadgety

Aktualności

Autor Wątek: Moje początki golenie brzytwą  (Przeczytany 545910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dodzyn

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Środa Śląska
Odp: Moje początki golenie brzytwą
« Odpowiedź #1620 dnia: Marca 02, 2022, 16:57:04 »
Świeżo po 9 goleniu, równiutko miesiąc po pierwszej próbie i udało mi się idealnie ogolić, gładź idealna  beer Szyja troszkę ucierpiała i mam trochę zaczerwień i ze 2-3 zacięcia przez nieuwagę, ponieważ zahaczyłem tu czubkiem, tam piętką i tragedia gotowa. Natomiast bez uszczerbku na zdrowiu na polikach, brodzie i wąsie, co mnie bardzo cieszy, szczególnie to ostatnie, bo tam bardzo łatwo o krew.

Ruchy z góry na dól i z dólu do góry idą wyjątkowo łatwo już, idzie mi to coraz lepiej. Mam natomiast jeszcze problemy w ruchach w bok, a szczególnie szyja pod włos, gdzie muszę golić od ucha do brody i jest to jakiś dramat, niestety. Odkryłem, że lewą stronę szyi mogę golić lewą ręką i dzięki temu dogalam się idealnie, ale tylko górna część szyi. Dolną już wygodniej mi zmienić rękę na prawą po lewej stronie. Blank brzytwy jest jakby za długi dla mnie i gdzieś mi zawsze coś zahacza na piętce, że nie potrafię się ustawić odpowiednio. Tak samo okładki. Trudno mi to opisać... Trochę wygibasów rękami było, ale efekt jest fantastyczny   :)  Gdzieś, coś powoli zaczyna świtać mi w głowie, jak to robić, żeby było dobrze, szczególnie na szyi. Reszta idzie bardzo przyjemnie  :)

Online tom106

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Polska
« Odpowiedź #1621 dnia: Marca 02, 2022, 17:21:51 »
Brawo @Dodzyn każde następne golenie będzie już tylko lepsze. Choć w moim przypadku, kiedy już opanowałem golenie brzytwą i uzyskiwałem PN (też pewnie po 10-15 goleniach) przyszedł pewien regres w postępach. Sam nie wiem z czego to wynikało, ale znów się nie dogalałem. Przypuszczam, że brzytwa straciła na ostrości. Jednak ucząc się golić szybciej tępimy brzytwę. Natomiast teraz kiedy potrafię już sam naostrzyć brzytwę ten problem na ogół nie występuje, a jeśli występuje to sporadycznie.
Wobec tego nie przejmuj się, jeśli i u ciebie nastąpi taka sytuacja - to minie.
"Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł". - Albert Einstein

Offline kwasek071

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #1622 dnia: Marca 02, 2022, 19:26:29 »
 beer  @Dodzyn  trzymam kciuki . Staraj się bardzo dobrze przygotować zarost , wtedy nauka golenia brzytwą przyjdzie Ci łatwiej .
Well yes, but actually no.

Offline Dodzyn

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1623 dnia: Marca 02, 2022, 20:31:52 »
@kwasek071 @tom106  beer

@tom106 bardzo możliwe, że szybciej się tępi na początku, bo są problemy z utrzymaniem odpowiedniego kąta ostrza. Jednak na ten moment patrze optymistycznie na najbliższy czas, ponieważ zaopatrzyłem się w lupkę 30x i 60x i obserwuję sobie krawędź tnącą i jak na moją niewielką wiedzę wygląda wciąż bardzo solidnie, nie ma za dużo rys. Jedna strona ma trochę ich więcej niż druga, ale obie wyglądają jeszcze na mało zużyte. Szkoda, że nie widziałem jak wyglądała na samym początku, ale pewnie była jak lustro  :)

Online tom106

• Miejsce pobytu: Polska
« Odpowiedź #1624 dnia: Marca 03, 2022, 10:33:55 »
@Dodzyn  z tym lustrem na KT to mógłbyś się naprawdę zdziwić. Fachowcem nie jestem, ale tez od jakiegoś czasu mam lupę i powiem, że mam brzytwę gdzie KT zrobiłem na lustro a brzytwa tępa, a moja najlepiej goląca brzytwa, wcale nie jest na lustro a goli jak szalona ;)
Obserwacja KT pewnie jest przydatna, ale aby z niej wyciągnąć właściwe wnioski trzeba czasu i doświadczenia. Ja tego jeszcze nie potrafię. Zatem najlepszym testem dla brzytwy w moim przypadku jest golenie.
"Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł". - Albert Einstein

Offline Mokasyn86

• Miejsce pobytu: Gliwice
« Odpowiedź #1625 dnia: Marca 03, 2022, 18:21:48 »
Zmieniając kąt nachylenia brzytwy i oświetlenia można manipulować widocznością rys, już to raz pisałem. Same rysy nie świadczą o ostrości czy jakości golenia tak jak też wcześniej napisałem i napisał też @tom106 . Od golenia zarostu rysy się nie pojawiają, Przecież styk z zarostem ma tylko sama końcówka krawędzi. I to ona po goleniach się "zużywa". Przy powiększeniu x60 tego nie widać. I dlatego doostrzanie od czasu do czasu ją "wyprostowuje".
Bardzo fajnie, że golenie brzytwą idzie do przodu, bo to bardzo fajne narzędzie jest  shave1  :)

Offline Dodzyn

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1626 dnia: Marca 03, 2022, 20:30:26 »
Dzięki za naprostowanie myślenia :) myślałem, że jest to jakaś "miara" ostrości brzytwy - w sensie im mniej rys, tym ostrzej, ale widocznie nie tędy droga. Dobrze wiedzieć :)

Offline Mokasyn86

• Miejsce pobytu: Gliwice
« Odpowiedź #1627 dnia: Marca 04, 2022, 08:27:43 »
Przeważnie im mniej rys tym lepiej, natomiast nie jest to też żelazna reguła. Stan rys zależy od stali, kamieni na jakich była ostrzona, ile czasu na tych kamyczkach spędziła itd.
Nie jest prawdą po prostu to, że jak masz dwie brzytwy, to już wiesz, że ta bez rys będzie golić lepiej niż ta z rysami. Nie goląc się nimi. Dopiero przy goleniu poznasz wynik  :)

Offline fiB

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #1628 dnia: Marca 04, 2022, 09:09:31 »
Temat jest jeszcze bardziej złożony bo poza samym ostrzeniem jest jeszcze kwestia samej brzytwy z jakiej stali jest zrobiona, szlifu, itp.
Sam się o tym przekonałem mając już kilka brzytew w kolekcji. Zakładając, że wszystkie je ostrzę tak samo na tych samych kamieniach, golę się na tym samym mydle, to zdecydowanie czuję różnicę przy goleniu zależnie od samej brzytwy.

Offline Rapi30

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Zbąszynek
« Odpowiedź #1629 dnia: Sierpnia 28, 2022, 21:06:15 »
Witam. Brzytwą zacząłem golić się jakiś miesiąc temu, same przygotowanie zacząłem w czerwcu, ale dojrzewałem do tego 6 miesięcy, okazało się, że strach ma wielkie oczy  :) Pierwszą był gold dollar 100 i 208, doprowadzenie ich do stanu urzywalności trwało miesiąc, w międzyczasie wpadła Jowika, ale z nią ostrzenie mi nie szło, została sprzedana i teraz żałuję. Pierwsze golenia z włosem, prawa ręka, kolejne juz z próbami na dwie i jakoś to idzie. Plusy dla mnie z golenia brzytwa to:
- mniej podrażnień
- mniej wyprysków i krostek
- delikatna skóra
W przeciwieństwie do MNŻ brzytwa mogę golić się codziennie.
Obecnie na stanie mam Gold dollar 208, 100 spadł i ostrze jest 1,5 cm krótsze, za jakiś czas dorobię okladki i zobaczymy co z tego wyjdzie. Do tego jest böker 4/8 z lat produkcji 45-74 ( fajna brzytewka ) i na koniec dovo Bismarck 2 ( po wyjęciu z pudełka przeszedł test włosa). Z racji tego, że gole sie codziennie wszystkie są w obiegu.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 28, 2022, 21:09:09 wysłana przez Rapi30 »

Offline Erais

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Konin
« Odpowiedź #1630 dnia: Sierpnia 28, 2022, 23:00:15 »
I super 😀 Ja bym jednak doradził, byś nie skakał z brzytwy na brzytę, z rozmiaru na rozmiar (4/8, 6/8, 13/16)... inny rozmiar, inna waga, inne wyważenie. Też tak kiedyś skakałem, wybierz jedną, pogol się chociaż z pół roku... wtedy poznasz jej wady zalety, zobaczysz jak goli, poznasz ją tak dobrze, że nawet po ciemku się ogolisz. Bo tak naprawdę każda brzytwa jest inna i inaczej goli. Nie da tej wiedzy ciągła rotacja brzytw. ook

Offline japurek

• Miejsce pobytu: Kraków
Moje początki golenie brzytwą
« Odpowiedź #1631 dnia: Sierpnia 28, 2022, 23:37:34 »
@erais dokładnie tak. Jak nie pól roku to przynajmniej ze trzy miesiące. 
Pozdrawiam.