Forumowe gadgety

Aktualności

Autor Wątek: Kiedy ostrzyć ??  (Przeczytany 10514 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LuQas

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Gdynia
Kiedy ostrzyć ??
« dnia: Czerwca 29, 2018, 12:37:01 »
Ave

Takie pytanko jak rozpoznać że brzytwa nie nadaje się już do golenia i trzeba ją naostrzyć ? Staje w miejscu, przeskakuje ?

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
Odp: Kiedy ostrzyć ??
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwca 29, 2018, 12:39:58 »
To trochę tak jak z żyletką, jak się golisz dłuższy czas brzytwą to po prostu czujesz, że jej ostrość wyraźnie spadła.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline LuQas

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwca 29, 2018, 12:43:18 »
Z tego co czytałem na forum pasem też jeszcze można wyciągnąć jakieś ostatki ostrości ?

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwca 29, 2018, 12:47:08 »
Jak brzytwa już wyraźnie niedomaga to pasem niewiele zdziałasz.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 29, 2018, 12:48:11 »
Witam.   :)
     Na początku trudno Ci to będzie ocenić, ponieważ jeszcze nie masz takiego wyczucia w jakim stopniu problemy z prawidłowym goleniem są zależna od brzytwy, a w jakim zakresie od Twoich braków w umiejętności golenia. To przychodzi z czasem. Ogólnie jednak można przyjąć że nawet przy Twoim twardym zaroście min. 3 m-ce brzytwa powinna obejść się bez ostrzenia na kamieniach, a powinno wystarczyć samo wecowanie. Jeśli jednak zauważysz że za pomocą wecowania nie jesteś w stanie doprowadzić brzytwy do należytej ostrości możesz dorażnie próbować podostrzyć na tlenku chromu lub paście diamentowej. Lepiej jedna na początku żeby nią zajął się ktoś z doświadczeniem, a w międzyczasie można próbowac uczyć się własnoręcznego ostrzenia.
               Pozdrawiam     ook
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.

Offline LuQas

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwca 29, 2018, 12:55:03 »
Cholibka na to golenie brzytwą wpływ ma tyle zmiennych że ho ho  :) łe 3 miesiące to szmat czasu, zdążę kupić kamień i mentalnie się do tego ostrzenia przygotować  :) :) 

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwca 29, 2018, 13:08:38 »
Ja bym powiedział, że przy dobrze naostrzonej brzytwie ten okres może sięgnąć nawet około 6 miesięcy. Oczywiście pod warunkiem, że nie popsujesz KT brzytwy podczas wecowania i nie masz zarostu jak drut kolczasty  :), plus ostrze jest z dobrej stali.

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwca 29, 2018, 13:11:19 »
Mniej niż teraz Ci się wydaje, ale ponadto są to zmienne na które możesz mieć wpływ. Tego nie masz przy maszynkach, ponieważ na ostrość żyletki ani na ustawienia żyletki w maszynce nie masz wpływu i tylko możesz manewrować doborem maszynki i odpowiedniej żyletki. Nie mówię już o żaluzjach, bo to porażka totalna. Ale to przychodzi z czasem. Jak z jazdą na rowerze. Oczywistym jest że na dwóch kołach to musisz się przewrócić, ale po nie tak trudnym jak się na początku wydawało okresie nauki problem znika i przestaje istnieć.
                                                   Gienek    ook

Offline LuQas

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 29, 2018, 14:35:21 »
Ćwiczymy, ćwiczymy jest lepiej niż myślałem  ook

Offline vajha

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Dąbrowa Górnicza
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 29, 2018, 21:10:25 »
Najgorsze jest to ze na początku można nie zauważyć spadków ostrości. Tak było ze mną jak Gienek dostał moją brzytwę do podostrzenia to okazało się, że trzeba wyprowadzać od podstaw kt   rotfl

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #10 dnia: Października 22, 2020, 22:28:22 »
Witam
     Odkopuję stary wątek. Może kogoś temat zainteresuje.
   Moja ostatnia przygoda przy ostrzeniu brzytwy. Brzytwa nowa. Pierwszy raz ostrzona. Firma i rodzaj brzytwy akurat nie ma znaczenia ponieważ nie pierwszy raz to się zdarzyło. Kilka razy tak było z brzytwami z różnych firm i wykonanych z różnych stali. Tym razem postanowiłem pokazać jak wpływ obróbki cieplnej, tzn hartowania i odpuszczania ma wpływ na to co się z brzytwą dzieje w czasie ostrzenia, oraz przy goleniu. Obecnie mam możliwość obrazowo pokazać to na dużym powiększeniu mikroskopowym.

A więc jaka skala powiększenia to można zobaczyć na tym foto. odstępy między kreskami to 0.01 mm

Tutaj stan brzytwy bezpośrednio po naostrzeniu wykańczającym na kamieniu Naniwa 10 000

Natomiast tutaj mamy stan po wecowaniu i przeprowadzeniu próby golenia. Niestety nieudanego.
            Ale przyczynę widać na KT

Widać różnicę?  No i co Wy na to?    rock
            Czekam na opinię. Jakie Wasze zdanie?   hmmm

Pozdrawiam    shave1 beer

Offline Tomek 24

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #11 dnia: Października 22, 2020, 22:38:49 »
Może nie umiejętne przeprowadzenie haftowania i zbyt szybkie odpuszczanie...? Stal stała się zbyt krucha.

Offline fiB

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #12 dnia: Października 22, 2020, 22:53:24 »
Już jakiś czas temu, nie wiem czy to pamiętasz Gienku, ostrzyłeś moją pierwszą brzytwę, kupiłem wtedy Dovo i też okazało się, że owszem dało się ją naostrzyć ale w trakcie golenia tępiła się i zaczynała nieprzyjemnie ciągnąć włos. Pamiętam, że diagnozą było źle wykonane hartowanie przez co brzytwa wykruszała się na KT. Po zdjęciach wnioskuję podobną przypadłość. Współczuję właścicielowi takiego zakupu i golenia taką brzytwą.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #13 dnia: Października 22, 2020, 23:07:01 »
Właśnie ten sam przypadek. Zresztą jak pisałem to któryś z rzędu. Dlatego nie piszę jaka firma i jaka stal ponieważ buble powstają niejednokrotnie i u najlepszych. Dlatego wielokrotnie pisałem że nazwa firmy nie jest w 100% gwarancją jakości brzytwy. Trzeba też mieć trochę szczęścia żeby kupić dobry egzemplarz. Niejednokrotnie pięknie wyglądająca, a golić dobrze nie chce. Najgorsze jednak jest to że taką wadę można dopiero wykryć w czasie próby golenia, a w firmach produkujących brzytwy nie ma takiej możliwości.
                                                               ook
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2020, 23:10:58 wysłana przez gienek-emeryt »

Offline Gato Loco

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Alicante
« Odpowiedź #14 dnia: Października 23, 2020, 00:23:41 »
Dlatego wolimy kupować u takich ludzi jak @gienek-emeryt i @Cichy  ook
Be happy! It drives the people crazy ;)